عوارض بوتاکس بعد از چند سال در صورت استفاده بیش از حد

عوارض بوتاکس بعد از چند سال در صورت استفاده بیش از حد

هر نوع ماده ای که در حوزه زیبایی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد از قبیل تزریق بوتاکس، تزریق فیلر و غیره اگر از حد مجاز عبور کند قطعا عوارض متعددی را گریبانگیر فرد زیبا جو خواهد کرد. به همین دلیل عوارض بوتاکس بعد از چند سال برای افرادی رخ خواهد داد که بدون توجه به تخصص و سابقه کلینیک اقدام به تزریق غیراستاندارد می‌کنند.

در فرایند عمل های زیبایی آنچه که اهمیت دارد سلامت شما و به حداقل رساندن عوارض درمان است. در این مقاله می‌خواهیم چند مورد از عوارضی که برای این متد زیبایی وجود دارد ذکر کنیم. قبل از هر چیز یک توضیح کوتاهی در مورد ماهیت بوتاکس ارائه می‌دهیم تا کاملا با این ماده آشنا شوید.

بوتاکس چیست و برای چه هدفی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بوتاکس یک ماده دارویی است که از لحاظ نوع ساختار توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود و یک ماهیت سمی دارد. معمولا این ماده می‌تواند یک مسمومیت غذایی با نام بوتولیسم نیز ایجاد کند. اما هیچگاه نگران نباشید زیرا پزشکان و متخصصان حوزه زیبایی از بوتاکس برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

هر ماده خطرناکی که در صنعت پزشکی وجود دارد علیرغم معایب خود یکسری مزایایی نیز دارد که در صورت استفاده صحیح می‌توان از آنها بهره برداری کرد. اهداف استفاده از این مواد تزریقی شامل موارد ذیل است:

  • صاف و مسطح کردن چین و چروک های پوست صورت و ایجاد یک ظاهر جوان
  • درمان تعریق شدید زیر بغل؛ در مورد این مزیت می‌توانید مقاله بوتاکس زیر بغل را مطالعه فرمایید.
  • کنترل پلک زدن های بیش از حد
  • درمان حالت نامتقارن چشم‌ها
  • درمان میگرن های درجه مزمن
  • درمان مثانه های بیش فعال در اثر انقباضات غیر ارادی

بوتاکس چیست و برای چه هدفی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

همانطور که می‌بینید تزریق بوتاکس جنبه های درمانی بسیار زیادی دارد. این ماده با تاثیر مستقیم بر روی سیستم عصب عضلانی به کنترل انقباضات ماهیچه ای می‌پردازد. رویکرد استفاده از آن به این صورت است که حجم بسیار کمی از بوتاکس در نقاط خاصی از بدن تزریق می‌شود. در نتیجه بدون اثرگذاری روی نقاط حساس بدن می‌توان بهترین درمان را تجربه کرد.

اما باز هم تاکید می‌کنیم اگر حجم استفاده بالا برود در این صورت عوارضی که در ادامه ذکر می‌کنیم تجربه خواهید کرد. البته قبل از شروع درمان پزشک متخصص یکسری ارزیابی‌ها و بررسی های تخصصی انجام می‌دهد تا فرد کاندید پذیرش بوتاکس باشد.

اگر براساس آزمایشات به دست آمده تزریق بوتاکس برای زیباجو کوچکترین خطری داشته باشد هیچ تزریقی انجام نخواهد شد. به همین دلیل است که همواره قبل از هر نوع درمان زیبایی یک مشاوره جداگانه ترتیب داده می‌شود تا وضعیت سلامت فرد مورد سنجش قرار گیرد. در بخش های بعدی در مورد عوارض بوتاکس بعد از چند سال مطالب مهمی ارائه می‌کنیم.

تغییر بافت عصبی عضلانی بدن

تزریق حجم بالای بوتاکس برای مدت طولانی باعث درگیری بیشتر اعصاب و عضلات می‌شود. به این صورت که بر روی فعالیت طبیعی آنها تاثیر مخربی دارد. معمولا منجر به ضعیف شدن عضله یا بیماری آتروفی می‌شود. عملکرد بوتاکس به این شکل است که ارتباط بین رشته های عصبی و عضلات را محدود می‌کند و عضلات بدن نمی توانند در زمان مناسب تنش های خوبی داشته باشند. در کنار این‌ها بوتاکس می‌تواند باعث کاهش تراکم استخوان‌ها شود. لذا احتمال بروز شکستگی نیز بیشتر می‌شود.

مقاله پیشنهادی: لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟

ایجاد ضعف در بدن

اشخاصی که دارای بیماری های زمینه ای یا در حال حاضر مبتلا هستند باید نسبت به تزریق بوتاکس احتیاط کنند. برخی از افراد ممکن است به فلج بل، عقب ماندگی ذهنی، فلج مغزی مبتلا باشند. عوارض آن عدم کنترل بزاق دهان و ترشح بیش از حد آن است.

البته می‌توان با تزریق بوتاکس به غددهای بزاقی نسبت به انقباض های بیش از حد جلوگیری کرد و از این طریق ترشح آب دهان را کنترل کرد. اما باید بدانیم که این درمان موثر عوارضی دارد که مهم ترین آن ضعیف شدن بدن است.

بوتاکس چیست و برای چه هدفی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

تاثیر منفی روی رنگ طبیعی پوست

در اثر تزریق نامتعارف بوتاکس در بلندمدت ممکن است رنگدانه های آن تخریب شوند. به این صورت که پوست شما ظاهر یکدست و همواری نخواهد داشت. البته برای نوع پوست های مختلف متفاوت است و افرادی که دارای پوست نازک و ضعیف هستند بیشترین اثر منفی را دریافت خواهند کرد. برای از بین بردن این نوع عوارض بوتاکس بعد از چند سال باید به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید تا تزریق بوتاکس در یک عمق مناسب و در نقاط صحیح انجام شود.

از بین بردن تنفس طبیعی و بروز مشکل در بلعیدن

اگرچه بوتاکس قابلیت درمان مشکلات عصبی تنفسی و همچنین دیسفاژی یا بلع دشوار را دارد. اما طبق بررسی های به عمل آمده اگر میزان تزریق کنترل نشود نه تنها درمان مناسبی نخواهید داشت بلکه مشکلات تنفسی و بلعیدن شما برای هفته‌ها ادامه پیدا خواهد کرد. در فرآیند تنفس و همچنین بلعیدن لازم است یکسری انقباضات ماهیچه ای در نقاط پیرامون دستگاه بلع و تنفس ایجاد شود. بوتاکس اگر انقباضات ماهیچه این ناحیه را به طور کامل از بین ببرد شاید فرد برای نفس کشیدن ساده یا حتی غذا خوردن نیز کنترل نداشته باشد.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال برای دور چشم

یکی از کاربردهایی که بوتاکس دارد هموار کردن چین و چروک های دور چشم و پیشانی است. در مورد این موضوع می‌توانید مقاله بوتاکس دور چشم و پیشانی را مطالعه فرمائید. به دنبال آن مقاله مراقبت های بعد از بوتاکس دور چشم و پیشانی نیز نگاشته شده است که قطعا می‌تواند کمک خوبی به متقاضیان این عمل کند.

اما اگر فرآیند تزریق در چارچوب استاندارد نباشد عوارضی که بوجود می‌آید عبارتند از بروز تاری و دوبینی در چشم‌ها، عدم تقارن در پلک و بطور کلی آناتومی چشم‌ها، ضعیف شدن عضلات صورت و عدم کنترل آن است. علت بروز چین و چروک‌ها در دور چشم، انقباضات ماهیچه ای در زمان خنده و دیگر حالت طبیعی صورت است.

با تزریق صحیح بوتاکس می‌توان عضلات این نقطه را از کار انداخت. بنابراین شما در زمان خنده یا هر حالت دیگری هیچگونه چین و چروک هایی در اطراف چشم‌ها و زیر پلک‌ها مشاهده نخواهید کرد. قطعا تا به حال این تجربه را داشته اید که افرادی به علت درمان های غیر صحیح دچار فلج شدگی یک بخش از صورت یا افتادگی پلک و چشم شدند. اینها مواردی است که جزو عوارض بوتاکس بعد از چند سال تلقی می‌شوند.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال برای دور چشم

تزریق بوتاکس توسط بهترین متخصصین در کلینیک آی گل

با توجه به درمان های نا صحیح و غیراستاندارد بروز عوارض بوتاکس بعد از چند سال یا بلافاصله بعد از درمان اجتناب ناپذیر است. در نتیجه زیبا جویان باید در انتخاب کلینیک های مورد نظر و متخصصین خود نهایت دقت را داشته باشند. در کلینیک آی گل یک تیم پزشکی کارآزموده و با سابقه وجود دارد که پیش از هر نوع درمانی یک پروسه ارزیابی و مشاوره دقیق صورت خواهد گرفت. بنابراین شما در این کلینیک می‌توانید در کنار حفظ سلامت خود بهترین نتیجه را از درمان های زیبایی صورت خود داشته باشید.