جراحی پلک افتاده چیست و چگونه انجام می شود؟

Upper eyelid blepharoplasty

پلک افتاده یکی از ناهنجاری های شایع می باشد که اغلب افراد آن را به عنوان یک عامل موثر در دگرگونی چهره می دانند. به همین دلیل به دنبال روشی برای اصلاح فرم و برطرف کردن آن هستند. جراحی پلک افتاده به عنوان یک رویکرد درمانی و تهاجمی می تواند به طور کامل یک فرم بسیار زیبا، ایده آل و مناسبی را در پلک ها به وجود آورد.

اگرچه افتادگی پلک یا پوست اضافی پلک بالا بنا به دلایل مختلفی از قبیل شل شدگی پوست، افزایش سن و مواردی از این قبیل رخ می دهد. اما در طرف دیگر می تواند در پلک پایین نیز وجود داشته باشد. در بلفاروپلاستی پلک پایین نیز هدف اصلی تخلیه چربی های انباشته شده و اصلاح ناهمواری ها می باشد. در مجموع در علم پزشکی این عمل جراحی را بلفاروپلاستی می نامند. بسیاری از پزشکان جراح در کلینیک های کاملا مجهز با استفاده از ابزارها و تجهیزات پیشرفته از قبیل لیزر میتوانند یک عمل جراحی استاندارد بدون جای بخیه و ایمن را انجام دهند. در ادامه به بررسی نحوه انجام جراحی پلک افتاده می پردازیم تا اگر متقاضی این عمل هستید بیشتر با روند کار آشنا شوید.

آناتومی پلک بالا؛ ۵ نکته کلیدی

سه قسمت اصلی (لاملا) را می توان برای اجزای تشکیل دهنده پلک فوقانی ذکر کرد. این عناصر درگیر شامل پوست، ماهیچه، چربی، صفحه تارسال و ملتحمه می باشد. در قسمت زیر جزئیات بیشتری را در این مورد ذکر می کنیم (نام لاتین برخی از اصطلاحات پزشکی آورده شده است تا قابلیت تحقیق و بررسی داشته باشند):

 • ساختار سه لاملا (Tri-Lamellae)

ساختار سه لایه قدامی، میانی و خلفی را می توان برای پلک فوقانی به عنوان یک قاعده کلی تعریف کرد.

 • لاملا قدامی (Anterior Lamella)

لاملا قدامی به عنوان یک پوشش خارجی دارای عروق و مویرگهای کوچک می باشد. این ناحیه از پوست، پخش حلقوی چشم (orbicularis oculi) که شامل اوربیتال، پری سپتال و پری تارسال می باشد، تشکیل شده است.

 • لاملا میانه (Middle Lamella)

لاملا میانی می تواند یک ساختار کاملاً حمایتی و پشتیبانی را به وجود آورد. در واقع این قسمت به چربی پری سپتوم، اوربیتال سپتوم و همچنین چربی پست سپتال(post-septal) اشاره می کند.

 • لاملا خلفی (Posterior Lamella)

لاملا خلفی به عنوان یک ناحیه پشتیبان و همچنین پوشش مخاطی تشکیل شده از صفحه تارسال(tarsal plate) ، ملتحمه و جمع کننده های عضلانی پلک بالا می باشند.

 • تامین کننده های عصبی و عروقی (Neurovascular Supply)

این ناحیه شرایطی را فراهم می‌کند تا عملیات خونرسانی به پلک فوقانی از طریق شریان های اصلی برقرار باشد تا ناحیه عصب و بخش اصلی چشم عملکرد مناسبی داشته باشند.

آناتومی پلک بالا؛ 5 نکته کلیدی

نحوه انجام عمل جراحی پلک افتاده

در جراحی پلک افتاده جراح سعی می‌کند با استفاده از دقیق ترین تجهیزات به ارزیابی میزان پوست اضافه پلک بالا در دو طرف چشم بپردازد. در واقع این ارزیابی ریزبینانه به این منظور انجام می‌شود که برش و برداشت پوست اضافه در دو طرف پلک به گونه‌ای باشد که دچار غیرقرینگی و عدم تطابق ساختاری نشویم. می توان گفت یکی از معظلات شایع در عمل های جراحی ایجاد قرینگی کامل می باشد.  این اندازه‌گیری‌ها جزو ملزومات شروع فرآیند جراحی می باشد.

بعد از این کار در امتداد چین های اضافه پلک یک برش انجام می شود. در این حالت پزشک جراح می تواند مقداری پوست، ماهیچه و یا حتی چربی اضافی را بردارد  این عمل برای پلک چشم دیگر نیز دقیقاً با همین قواعد انجام می شود و در نهایت از طریق بخیه ناحیه برش داده شده بسته خواهد شد.

نوع برش و بخیه به گونه ای انجام می شود که هیچ گونه آثار اسکار یا زخم پس از پایان جراحی و بهبودی کامل باقی نماند. البته در جراحی پلک پایین نیز تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توان به عمل پشت پلک پایین اشاره کرد.

برشی که در پشت پلک انجام می‌شوند شرایطی را فراهم کند تا  جراح بتواند بافت های اضافی و چربی های ناهموار را از داخل خارج کند. این نوع برش عملاً قابل رویت نیست و یکی از متدهای منحصر به فرد و ایده آل جهت اصلاح فرم پلک پایین می باشد.

عوارض جراحی پلک افتاده

عوارض جراحی پلک افتاده

هر نوع عمل جراحی زیبایی نیاز به تخصص، تجربه و سابقه بالا دارد. به همین دلیل اگر شما به یک کلینیک مجهز و توسط یک پزشک متخصص جراح عملیات جراحی پلک افتاده را انجام دهید می توانید این اطمینان را داشته باشید که بدون عوارض به بهبودی کامل خواهید رسید. اما به عنوان یک قاعده کلی یکسری عوارض برای این نوع عمل تعریف شده است که شامل موارد ذیل می شود:

 • بروز عفونت و خونریزی
 • خشک شدن بیش از حد چشم ها
 • اختلال در بستن چشم
 • ایجاد جای زخم برآمده
 • بروز آسیب به عضلات درگیر چشمی
 • تغییر رنگ پوست
 • بروز تاری در دید

همه اینها جزو موارد شایع محسوب نمی شود. لذا همانطور که تاکید کردیم عمل بلفاروپلاستی پلک بالا باید توسط جراح متخصص مربوطه انجام شود. از طرفی هرگونه ناهنجاری های بعدی ممکن است منجر به آن شود تا شما نیاز به جراحی های مجدد داشته باشید.

مراقبتهای پس از عمل بلفاروپلاستی

 • بعد از عمل جراحی پلک افتاده بهتر است از عینک آفتابی تیره استفاده کنید
 • حداقل تا دو هفته از لنز چشم استفاده نکنید برای این منظور می توانید از انواع عینک ها جهت اصلاح دید بهره ببرید
 • بهتر است تا زمان بهبودی کامل پس از عمل جراحی پلک افتاده از رانندگی بپرهیزید
 • هفته اول را بدور از تنش های محیطی استراحت کنید
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را به طور کامل مصرف کنید تا بهبودی سریع تر انجام شود
 • سعی کنید از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید
 • در زمان خوابیدن مراقب باشید که هیچ نیروی کششی یا فشاری به پلک های شما وارد نشود

عمل بلفاروپلاستی در کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی آی گل

عمل بلفاروپلاستی در کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی آی گل

زیباجویان گرامی می توانند عمل جراحی پلک افتاده یا بلفاروپلاستی پلک بالا یا پایین را توسط متخصصین مجرب و با سابقه کلینیک آی گل انجام دهند. طبیعتاً اولویت اصلی ما کسب نتیجه ایده آل و مورد انتظار شما می باشد. شما می توانید جهت دریافت وقت برای حضور در کلینیک و همچنین دریافت پاسخ برخی از سوالات خود با کارشناسان ما در تماس باشید.